Friday, December 03, 2021
45.0°F

Hyatt leads Bluehawks at state meet

| October 27, 2021 12:00 AM

Thompson Falls runner Will Hyatt finished eighth overall at the State B cross country meet Saturday in Missoula.

Hyatt, a senior for the Bluehawks, posted an impressive 17:33.06 on the UM Golf Course on a cool and rainy afternoon.

Bluehawks sophomore Cael Thilmony was 55th overall with an 18:47and junior Levi Myers placed 82nd at 19:50. Rounding out the team scores were senior Alessi Rolando with a 20:37 and junior Briar Plamer with a 21:41.

The Thompson Falls boys team placed 13th overall with 379 points. The Bigfork boys won the trophy with 100 points, following by Three Forks and Eureka.

On the girls side, Thompson Falls’ sophomores Hattie Neesvig posted a 22:24 to place 35th overall and Faith Palmer was 41st with a 22:47. Junior runner Mollie Nichols was 61st at 23:50, and senior Roni Hanks cross at 27:23.

Red Lodge captured the overall girls win with 87 points, followed by Townsend and Columbus.

State Cross Country Meet

Saturday

UM Golf Course

B BOYS

Team scores — 1, Bigfork 100, 2, Three Forks 118, 3, Eureka 150; 4, Glasgow 155; 5, Boulder 167, 6, Huntley Project 179; 7, Wolf Point 179; 8, Manhattan 184; 9, Columbus 283; 10, Cut Bank 287; 11, Mission 298; 12, Colstrip 356; 13, Thompson Falls 379; 14, Red Lodge 403; 15, Joliet 415; 16, Townsend 421; 17, Missoula Loyola 442; 18, Lodge Grass 444; 19, Poplar 521; 20, Shepherd 556; 21, Harlem 602; 22, Anaconda 628; 23, Deer Lodge 713.

Individual Top 15

1, Brandon Emineth, RL, 16:38.93; 2, Isaac Reynolds, Eur, 16:54.09; 3, Jack Jensen, Bfk, 16:58.80; 4, James Plymale, Columbus, 17:04.07; 5, Peyton Summers, WP, 17:09.61; 6, Kevin Graves, HP, 17:30.78; 7, Reed Larsen, Gla, 17:30.82; 8, Will Hyatt, Thompson Falls, 17:33.06; 9, Zoran Lafrombois, Mission, 17:34.52; 10, Elliot Sanford, Bigfork, 17:40.21; 11, Garrett Golding, TF, 17:40.56; 12, Elijah Quick, RL, 17:42.88; 13, Seth Stevenson, Colstrip, 17:42.98; 14, Carson Blanchard, Man, 17:45.30; 15, Gavin Bates, Eur, 17:47.71.

B GIRLS

Team scores — 1, Red Lodge 87; 2, Townsend 100; 3, Columbus 109; 4, Manhattan 115; 5, Three Forks 151; 6, Huntley Project 209; 7, Colstrip 257; 8, Glasgow 278; 9, Poplar 278; 10, Bigfork 308; 11, Shepherd 337; 12, Deer Lodge 365; 13, Eureka 420; 14, Big Timber 426; 15, Mission 459; 16, Lodge Grass 509; 17, Anaconda 527; 18, Cut Bank 543; 19, Alree 612.

Individual Top 15

1, Emma Stolte, Twn, 19:18.91; 2, Renea Parker, Bou, 19:32.58; 3, Natalie Wood, BT, 19:46.34; 4, Iris McKean, Gla, 20:01.27; 5, Kelsey Plymale, Columbus, 20:08.82; 6, Jayden Woodland, TF, 20:19.09; 7, Mackenzie Sheils, Columbus, 20:36.14; 8, Ella Miller, Man, 20:39.49; 9, Tanae Baker, Gla, 20:40.47; 10, Brayli Reimer, RL, 20:48.07; 11, Jazmin Gorder, Pop, 21:0.10; 12, Tayla Trottier, Har, 21:05.28; 13, Bailey Binando, RL, 21:11.72; 14, Memphis Meier, Twn, 21:14.43; 15, Brooke Binando, RL, 21:30.30.