Thompson Falls, Plains/Hot Springs wrestlers compete

Print Article

  • Thompson Falls 170-pounder Dane Chojnacky gets out of the grasp of Clark Fork’s Carter Woodson during their match Saturday at the Western Duals in Ronan. Chojnacky scored a pin at the 3:37 mark. (Scott Shindledecker/Clark Fork Valley Press)

  • 1

    Thompson Falls Bluehawk wrestler Dakota Irvine controls Clark Fork’s Chanden Vulles during their 205-pound meet Saturday at the Western Duals in Ronan. Irvine won a 10-1 major decision. (Scott Shindledecker/Clark Fork Valley Press)

  • Thompson Falls 170-pounder Dane Chojnacky gets out of the grasp of Clark Fork’s Carter Woodson during their match Saturday at the Western Duals in Ronan. Chojnacky scored a pin at the 3:37 mark. (Scott Shindledecker/Clark Fork Valley Press)

  • 1

    Thompson Falls Bluehawk wrestler Dakota Irvine controls Clark Fork’s Chanden Vulles during their 205-pound meet Saturday at the Western Duals in Ronan. Irvine won a 10-1 major decision. (Scott Shindledecker/Clark Fork Valley Press)

Wrestlers from Sanders County had solid performances at last weekend’s Western Montana Duals at Ronan High School.

The 20-team tournament featured two full days of spirited competition.

The Thompson Falls Bluehawks finished 3-4 overall. One loss came to tourney champion Townsend as the Bluehawks drew it to start the tournament. Townsend beat Frenchtown 42-36 for the title. It edged Mission/Charlo, 42-35, in the semifinals. It was 7-0 overall.

Thompson Falls also suffered a 28-27 setback to Browning.

But the Bluehawks scored a 53-24 win over the Glacier High School junior varsity and a 39-30 win over Flathead j.v.

Individually, 205-pounder Dakota Irvine was 7-0 while 170-pounder Dane Chojnacky was 6-1. Trae Thilmony (126) and Shane Reishus each enjoyed 5-1 performances while Elijah Ratliff was 4-1 at 132 pounds.

The Bluehawks will wrestle at the Cut Bank Invitational Friday and Saturday.

For Plains/Hot Springs, it was 2-5. It collected wins over Deer Lodge (42-24) and Glacier junior varsity (30-27).

Plains was led by 132-pounder Peter Carey, who finished 6-1. All his wins were by pins. Conrad Vanderwall was 5-1 with four pins at 138.

Taylor Angle was 5-2 at 132 and Mason Elliott was 4-2.

Plains/Hot Springs returns to the mats Jan. 17-18 at the Choteau Invite.

RESULTS

Pool 2 - Thompson Falls

Guaranteed 3rd place

Match #1 Round 1

Thompson Falls received a Bye

Match #2 Round 2

Townsend defeated Thompson Falls 58-18

205 - Dakota Irvine (Thompson Falls) over Spencer Olson (Townsend) Fall 1:35

285 - Jadon Lamb (Townsend) over William Mcpherson (Thompson Falls) Fall 2:00

103 - Nate Meagher (Townsend) over Unknown (Unattached) Forf

113 - Spur Owens (Townsend) over Unknown (Unattached) Forf

120 - Terry Zaharko (Townsend) over Unknown (Unattached) Forf

126 - Trae Thilmony (Thompson Falls) over Unknown (Unattached) Forf

132 - Riley Richtmyer (Townsend) over Elijah Ratliff (Thompson Falls) Maj 11-3

138 - Easton Held (Townsend) over Shane Reishus (Thompson Falls) Fall 2:41

145 - Sam Lane (Townsend) over Derek Andersen (Thompson Falls) Fall 0:40

152 - Lucas Andersen (Thompson Falls) over Klause Rauser (Townsend) Fall 3:35

160 - Ty Steele (Townsend) over Unknown (Unattached) Forf

170 - Will Lane (Townsend) over Dane Chojnacky (Thompson Falls) Fall 2:42

182 - Parker Hufnagel (Townsend) over Seth Alarcon (Thompson Falls) Fall 3:13

Match #3 Round 3

Thompson Falls defeated Glacier 53-24

103 - Conner Johnson (Glacier) over Unknown (Unattached) Forf

113 - Drew Kernan (Glacier) over Unknown (Unattached) Forf

120 - Curtis Wiley (Glacier) over Unknown (Unattached) Forf

126 - Trae Thilmony (Thompson Falls) over Thomas Becker (Glacier) Fall 1:58

132 - Elijah Ratliff (Thompson Falls) over Seth Doolan (Glacier) TF 18-1

138 - Shane Reishus (Thompson Falls) over Jayden Sanford (Glacier) Fall 3:23

145 - Derek Andersen (Thompson Falls) over Grayson Barcus (Glacier) Fall 1:03

152 - Lucas Andersen (Thompson Falls) over Josh Herzog (Glacier) Fall 1:02

160 - Asher Baines (Glacier) over Unknown (Unattached) Forf

170 - Dane Chojnacky (Thompson Falls) over Unknown (Unattached) Forf

182 - Seth Alarcon (Thompson Falls) over Unknown (Unattached) Forf

205 - Dakota Irvine (Thompson Falls) over Ethan Dimaio (Glacier) Fall 0:32

285 - William Mcpherson (Thompson Falls) over Colton Vergeront (Glacier) Fall 1:00

Match #4 Round 4

Thompson Falls defeated Florence 42-18

113 - Kyler Bates (Florence) over Unknown (Unattached) Forf

120 - Double Forfeit

126 - Double Forfeit

132 - Westin Brown (Thompson Falls) over Unknown (Unattached) Forf

138 - Shane Reishus (Thompson Falls) over Unknown (Unattached) Forf

145 - Derek Andersen (Thompson Falls) over Unknown (Unattached) Forf

152 - Lucas Andersen (Thompson Falls) over Zack Dixon (Florence) Fall 1:19

160 - Avery Meinzen (Florence) over Unknown (Unattached) Forf

170 - Dane Chojnacky (Thompson Falls) over Sean Larson (Florence) Fall 1:51

182 - Kyler Alm (Florence) over Seth Alarcon (Thompson Falls) Fall 1:52

205 - Dakota Irvine (Thompson Falls) over Luke Maki (Florence) Fall 5:31

285 - William Mcpherson (Thompson Falls) over Jared Pallo (Florence) Fall 3:46

103 - Double Forfeit

Match #5 Round 5

Browning defeated Thompson Falls 28-27

120 - Ashton Flamand (Browning) over Unknown (Unattached) Forf

126 - Trae Thilmony (Thompson Falls) over Unknown (Unattached) Forf

132 - Roman Sparks (Thompson Falls) over Quentin Campos (Browning) Fall 0:36

138 - Shane Reishus (Thompson Falls) over David Sharp (Browning) Fall 0:44

145 - Aaron Wells (Browning) over Derek Andersen (Thompson Falls) Maj 16-8

152 - Trevon Fisher (Browning) over Lucas Andersen (Thompson Falls) Dec 7-5

160 - Double Forfeit

170 - Dane Chojnacky (Thompson Falls) over Brennan Running crane (Browning) Dec 13-7

182 - Charlie Bullcalf (Browning) over Seth Alarcon (Thompson Falls) Dec 9-2

205 - Dakota Irvine (Thompson Falls) over Brendyn Whiteman (Browning) Fall 2:18

285 - Chucky Braverock (Browning) over William Mcpherson (Thompson Falls) Fall 2:44

103 - Chris Hall (Browning) over Unknown (Unattached) Forf

113 - Double Forfeit

Pool 1 Mixer - Thompson Falls

Guaranteed 3rd place

Match #1 Round 1

Superior defeated Thompson Falls 42-28

103 - Ryder Hansen (Superior) over Unknown (Unattached) Forf

113 - Decker Milender (Superior) over Unknown (Unattached) Forf

120 - Double Forfeit

126 - Trae Thilmony (Thompson Falls) over Unknown (Unattached) Forf

132 - Elijah Ratliff (Thompson Falls) over Unknown (Unattached) Forf

138 - Shane Reishus (Thompson Falls) over Unknown (Unattached) Forf

145 - Isaiah Kovalsky (Superior) over Derek Andersen (Thompson Falls) Fall 2:52

152 - Hunter Haskins (Superior) over Lucas Andersen (Thompson Falls) Fall 1:40

160 - Carter Mclees (Superior) over Unknown (Unattached) Forf

170 - Dane Chojnacky (Thompson Falls) over Carter Woodson (Superior) Fall 3:37

182 - Trey Green (Superior) over Seth Alarcon (Thompson Falls) Fall 0:41

205 - Dakota Irvine (Thompson Falls) over Chanden Vulles (Superior) Maj 10-1

285 - Jacob Lapinski (Superior) over William Mcpherson (Thompson Falls) Fall 0:20

Match #2 Round 2

Thompson Falls defeated Flathead 39-30

152 - Lucas Andersen (Thompson Falls) over Zarek Lee (Flathead) Dec 6-2

160 - Mason Doran (Flathead) over Unknown (Unattached) Forf

170 - Dane Chojnacky (Thompson Falls) over Gaige Winter (Flathead) Dec 3-2

182 - Seth Alarcon (Thompson Falls) over Payton Caudill (Flathead) Fall 1:52

205 - Dakota Irvine (Thompson Falls) over Austin Olson (Flathead) Fall 1:51

285 - Timber Richberg (Flathead) over William Mcpherson (Thompson Falls) Fall 1:39

103 - Anna Morrison (Flathead) over Unknown (Unattached) Forf

113 - Skye Schelmerdine (Flathead) over Unknown (Unattached) Forf

120 - Kayden Chuey (Flathead) over Unknown (Unattached) Forf

126 - Trae Thilmony (Thompson Falls) over Dillon Yeadon (Flathead) Fall 1:28

132 - Elijah Ratliff (Thompson Falls) over Unknown (Unattached) Forf

138 - Shane Reishus (Thompson Falls) over Aaron Gaitan (Flathead) Dec 6-2

145 - Derek Andersen (Thompson Falls) over Hudson Magone (Flathead) Fall 3:05

Match #3 Round 3

Corvallis defeated Thompson Falls 48-30

160 - Zach Morgan (Corvallis) over Unknown (Unattached) Forf

170 - Dane Chojnacky (Thompson Falls) over Derrik Weisweaver (Corvallis) Fall 3:55

182 - Seth Alarcon (Thompson Falls) over Bryce Weidow (Corvallis) Fall 1:21

205 - Dakota Irvine (Thompson Falls) over Ben Holtzen (Corvallis) Fall 3:57

285 - William Mcpherson (Thompson Falls) over Unknown (Unattached) Forf

103 - Kiera Davis (Corvallis) over Unknown (Unattached) Forf

113 - Johnathan Williams (Corvallis) over Unknown (Unattached) Forf

120 - Kanyon Stoker (Corvallis) over Unknown (Unattached) Forf

126 - Dalton Weidow (Corvallis) over Trae Thilmony (Thompson Falls) Fall 4:57

132 - Elijah Ratliff (Thompson Falls) over Jason Davis (Corvallis) Fall 1:28

138 - James Wissenbach (Corvallis) over Unknown (Unattached) Forf

145 - Triston Davis (Corvallis) over Derek Andersen (Thompson Falls) Fall 0:48

152 - Ethan Chavez (Corvallis) over Lucas Andersen (Thompson Falls) Fall 3:46

Pool 1 - Plains/Hot Springs

Guaranteed 4th place

Match #1 Round 1

Libby defeated Plains/Hot Springs 36-30

182 - Double Forfeit

205 - Zane Brown (Libby) over Unknown (Unattached) Forf

285 - Aydan Williamson (Libby) over Steven Yother (Plains/Hot Springs) Fall 1:22

103 - Cael Schwindt (Libby) over Unknown (Unattached) Forf

113 - Taylor Angle (Plains/Hot Springs) over Unknown (Unattached) Forf

120 - Mason Elliott (Plains/Hot Springs) over Matthew Niemi (Libby) Fall 3:24

126 - Xander Spady (Libby) over Unknown (Unattached) Forf

132 - Peter Carey (Plains/Hot Springs) over Rusty Gillespie (Libby) Fall 1:05

138 - Conrad Vanderwall (Plains/Hot Springs) over Zane Nordwick (Libby) Fall 5:18

145 - Gage Fuhrman (Plains/Hot Springs) over Unknown (Unattached) Forf

152 - Trey Thompson (Libby) over Bert Detienne (Plains/Hot Springs) Fall 0:47

160 - Tucker Masters (Libby) over Jesse Uski (Plains/Hot Springs) Fall 3:29

170 - Double Forfeit

Match #2 Round 2

Plains/Hot Springs received a Bye

Match #3 Round 3

Flathead defeated Plains/Hot Springs 42-36

285 - Timber Richberg (Flathead) over Steven Yother (Plains/Hot Springs) Fall 2:04

103 - Emmalee Yeadon (Flathead) over Unknown (Unattached) Forf

113 - Taylor Angle (Plains/Hot Springs) over Anna Morrison (Flathead) Fall 0:37

120 - Mason Elliott (Plains/Hot Springs) over Kayden Chuey (Flathead) Fall 1:53

126 - Emma Gambino (Flathead) over Unknown (Unattached) Forf

132 - Dillon Yeadon (Flathead) over Peter Carey (Plains/Hot Springs) Fall 2:00

138 - Conrad Vanderwall (Plains/Hot Springs) over Aaron Gaitan (Flathead) Fall 2:22

145 - Gage Fuhrman (Plains/Hot Springs) over Hudson Magone (Flathead) Fall 2:56

152 - Bert Detienne (Plains/Hot Springs) over Zarek Lee (Flathead) Fall 3:45

160 - Jesse Uski (Plains/Hot Springs) over Mason Doran (Flathead) Fall 5:44

170 - Gaige Winter (Flathead) over Unknown (Unattached) Forf

182 - Payton Caudill (Flathead) over Unknown (Unattached) Forf

205 - Tommy Williams (Flathead) over Unknown (Unattached) Forf

Match #4 Round 4

Frenchtown defeated Plains/Hot Springs 50-18

113 - Landen Stewart (Frenchtown) over Taylor Angle (Plains/Hot Springs) Fall 0:27

120 - Eli Warner (Frenchtown) over Mason Elliott (Plains/Hot Springs) Fall 0:17

126 - Nic Blanchard (Frenchtown) over Unknown (Unattached) Forf

132 - Peter Carey (Plains/Hot Springs) over Zane Schroeder (Frenchtown) Fall 1:11

138 - Conrad Vanderwall (Plains/Hot Springs) over John Warner (Frenchtown) Fall 3:28

145 - Smokey Stoker (Frenchtown) over Gage Fuhrman (Plains/Hot Springs) TF 15-0

152 - Adam Vang (Frenchtown) over Bert Detienne (Plains/Hot Springs) Fall 1:27

160 - Noah Rausch (Frenchtown) over Jesse Uski (Plains/Hot Springs) Dec 8-2

170 - Ayden Markovich (Frenchtown) over Unknown (Unattached) Forf

182 - Canyon Shope (Frenchtown) over Unknown (Unattached) Forf

205 - Double Forfeit

285 - Steven Yother (Plains/Hot Springs) over Unknown (Unattached) Forf

103 - Isaac Stewart (Frenchtown) over Unknown (Unattached) Forf

Match #5 Round 5

Plains/Hot Springs defeated Deer Lodge 42-24

120 - Brady Schrenk (Plains/Hot Springs) over Unknown (Unattached) Forf

126 - Mason Elliott (Plains/Hot Springs) over Chance Freeman (Deer Lodge) Fall 1:09

132 - Peter Carey (Plains/Hot Springs) over Ema Packer (Deer Lodge) Fall 1:18

138 - Conrad Vanderwall (Plains/Hot Springs) over Unknown (Unattached) Forf

145 - Tallon Hansen (Deer Lodge) over Gage Fuhrman (Plains/Hot Springs) Fall 1:55

152 - Bert Detienne (Plains/Hot Springs) over Unknown (Unattached) Forf

160 - Jesse Uski (Plains/Hot Springs) over Unknown (Unattached) Forf

170 - Double Forfeit

182 - Teegan Shafer (Deer Lodge) over Unknown (Unattached) Forf

205 - Malik Jones (Deer Lodge) over Unknown (Unattached) Forf

285 - Jonah Jones (Deer Lodge) over Steven Yother (Plains/Hot Springs) Fall 0:24

103 - Double Forfeit

113 - Taylor Angle (Plains/Hot Springs) over Emma Belew (Deer Lodge) Fall 0:13

Pool Mixer 2 - Plains/Hot Springs

Guaranteed 3rd place

Match #1 Round 1

Hamilton defeated Plains/Hot Springs 36-30

138 - Double Forfeit

145 - Gage Fuhrman (Plains/Hot Springs) over Kooper Harmon (Hamilton) Fall 0:16

152 - Gage Fuhrman (Plains/Hot Springs) over Ethan Cramer (Hamilton) Fall 2:35

160 - Bridger Williams (Hamilton) over Levi Blood (Plains/Hot Springs) Fall 1:19

170 - Jesse Uski (Plains/Hot Springs) over Colton Frost (Hamilton) Fall 0:54

182 - Derrick Saltzman (Hamilton) over Unknown (Unattached) Forf

205 - Brock Jones (Hamilton) over Unknown (Unattached) Forf

285 - Reece Buchanen (Hamilton) over Steven Yother (Plains/Hot Springs) Fall 0:50

103 - Double Forfeit

113 - Jesse Anson (Hamilton) over Taylor Angle (Plains/Hot Springs) Fall 2:00

120 - Hannah Hurst (Hamilton) over Brady Schrenk (Plains/Hot Springs) Fall 0:49

126 - Mason Elliott (Plains/Hot Springs) over Unknown (Unattached) Forf

132 - Peter Carey (Plains/Hot Springs) over Deegan Martin (Hamilton) Fall 5:01

Match #2 Round 2

Whitefish defeated Plains/Hot Springs 38-18

152 - Rylee Creasey (Whitefish) over Bert Detienne (Plains/Hot Springs) Maj 14-5

160 - Camren Ross (Whitefish) over Bert Detienne (Plains/Hot Springs) Fall 1:35

170 - Jesse Uski (Plains/Hot Springs) over Rylan McDaniel (Whitefish) Fall 0:11

182 - Double Forfeit

205 - Kai Nash (Whitefish) over Unknown (Unattached) Forf

285 - Brian Sweeney (Whitefish) over Steven Yother (Plains/Hot Springs) Fall 1:09

103 - Double Forfeit

113 - Taylor Angle (Plains/Hot Springs) over Kadin Brown (Whitefish) Inj 2:27

120 - Carter Moran (Whitefish) over Mason Elliott (Plains/Hot Springs) Fall 0:43

126 - Jackson Carson (Whitefish) over Mason Elliott (Plains/Hot Springs) Fall 3:04

132 - Peter Carey (Plains/Hot Springs) over Leroy Orel (Whitefish) Fall 1:22

138 - Dakota Flannery (Whitefish) over Conrad Vanderwall (Plains/Hot Springs) Maj 10-1

145 - Double Forfeit

Match #3 Round 3

Plains/Hot Springs defeated Glacier 30-27

160 - Jesse Uski (Plains/Hot Springs) over Asher Baines (Glacier) Fall 0:37

170 - Double Forfeit

182 - Double Forfeit

205 - Ethan Dimaio (Glacier) over Unknown (Unattached) Forf

285 - Colton Vergeront (Glacier) over Steven Yother (Plains/Hot Springs) Fall 1:14

103 - Conner Johnson (Glacier) over Unknown (Unattached) Forf

113 - Drew Kernan (Glacier) over Brady Schrenk (Plains/Hot Springs) Dec 8-4

120 - Curtis Wiley (Glacier) over Mason Elliott (Plains/Hot Springs) Fall 0:54

126 - Double Forfeit

132 - Peter Carey (Plains/Hot Springs) over Seth Doolan (Glacier) Fall 3:14

138 - Conrad Vanderwall (Plains/Hot Springs) over Jayden Sanford (Glacier) Fall 0:34

145 - Gage Fuhrman (Plains/Hot Springs) over Ricardo Hewitt (Glacier) Fall 2:41

152 - Bert Detienne (Plains/Hot Springs) over Josh Herzog (Glacier) Fall 0:57

Print Article

Read More Sports

St. Regis boys and girls bounce back

January 15, 2020 at 11:21 am | Daily Inter Lake When you’ve fallen off a horse, they say, the best thing to do is get back in the saddle and ride. That prescription worked just fine for the St. Regis boys and girls basketball teams Friday night a...

Comments

Read More

Clark Fork girls basketball routs Victor and Noxon

January 15, 2020 at 11:20 am | Daily Inter Lake The Lady Mountain Cats are on the prowl. After squaring their basketball season record at 3-3 last weekend, the young Cats grabbed a pair of lopsided wins this past Friday and Saturday. On Saturday...

Comments

Read More

Green leads Mountain Cats at Cut Bank Invite

January 15, 2020 at 11:20 am | Daily Inter Lake The big two came through for the Clark Fork wrestling team last weekend, helping them to a fifth place finish in the 29-team Cut Bank Booster Invitational. The Mountain Cats’ Trey Green improved his...

Comments

Read More

Lady Hawks rout Mission, 67-44

January 15, 2020 at 11:18 am | Clark Fork Valley Press The Thompson Falls Lady Hawks defeated the visiting Mission Lady Bulldogs, 67-44, last Thursday. Early on in the game Thompson Falls took the lead, with Mission barely hanging on for the ride. By...

Comments

Read More

Contact Us

(406) 826-3402
105 W. Lynch
P.O. Box 667
Plains, MT 59859

©2020 Clark Fork Valley Press | Mineral Independent Terms of Use Privacy Policy
X
X