Thursday, May 13, 2021
46.0°F

Thompson Falls thinclads sweep own invite

by Clark Fork Valley Press
| April 21, 2021 12:00 AM

The host Thompson Falls track and field team swept its invitational Thursday.

The meet featured seven other schools from Western Montana, including Plains, Hot Springs, Noxon, St. Regis, Arlee, Troy and Lincoln.

In the girls event, the Lady Hawks scored 136 points, 40 more than runner-up Noxon’s 96. Arlee was third with 85. Lincoln was fourth, followed by Plains, St. Regis and Hot Springs.

On the boys side, the Blue Hawks scored 146 to Arlee’s 111. Hot Springs was third with 88 while St. Regis scored 62 and Noxon had 45. Troy had 23 and Plains scored 22.

Here’s a look at the top three finishers from the Sanders and Mineral county schools.

GIRLS

Thompson Falls

Josey Neesvig, third, 100 dash.

Faith Palmer, second, 1,600 run; first, 3,200 run.

Mollie Nichoils, second, 3,200 run.

4x100 relay, first, (Hattie Neesvig, Faith Palmer, Josey Neesvig, Chesney Lowe), 57.69.

4x400 relay, second, (Hattie Neesvig, Josey Neesvig, Mollie Nichols, Chesney Lowe), 4:56.25.

Jody Detlaff, first, shot put; first, discus; first, high jump.

Chesney Lowe, first, javelin; second, pole vault; third in triple jump.

Hattie Neesvig, second, high jump; second, long jump; first, triple jump.

Noxon

MacKenzie Morgan, first, 400 run; first, 800 run; first, 1,600 run

Emily Brown, second, 400 run; second, 800 run; second, javelin;

Aubrey Erwin, first, 300 hurdles; third, high jump;

4x400 relay, first (Emily Brown, Aubrey Erwin, MacKenzie Morgan, Maygan Swanson), 4:44.22.

Jaedyn Murray, third, shot put.

Plains

Adalyn Jackson, second, 100 dash;

Jaelyn Carr, third, 400 run;

Adelle Ercanbrack, third, 800 run; third, 1,600;

Amy Hill, second, 100 hurdles;

St. Regis

400 relay, second, (Karmen Alexander, Grace King, Baylee Pruitt, Macy Hill), 59.38.

Grace King, third, javelin.

BOYS

Thompson Falls

Breck Ferris, third, 200 dash; second, high jump; first, long jump; first, triple jump.

William Hyatt, second, 800 run.

Justin Morgan, first, 1,600 run; first, 3,200 run.

4x400 relay, first (Breck Farris, Lance Palmer, William Hyatt, Justin Morgan), 4:06.28.

Cody Burk, second, shot put; second, discus; second, javelin.

Owen Fernstrom, third, high jump; second, triple jump.

Trae Thilmony, second, pole vault.

Hot Springs

Bert Detienne, second, 200 dash; second, 400 dash.

Kawika Ilac, second, 3,200 run; second, 110 hurdles.

Kyle Lawson, first, 110 hurdles; first, 300 hurdles.

4x100 relay, third (WilJames Courville, MIchael Marrinan, Bert Detienne, Kyle Lawson), 51.06.

4x400 relay, third (Jesse Uski, Kawika Ilac, Kyle Lawson, Bert Detienne), 4:13.40.

Kyle Lawson, second, long jump.

Noxon

Josh Baldwin, third, 100 dash.

Cade VanVleet, first, shot put; first, discus.

Plains

Mason Elliot, third, 300 hurdles.

St. Regis

Adam Ball, first, 100 dash; third, shot put.

Caleb Ball, second, 100 dash; first, javelin.

4x100 relay, second (Adam Ball, Andrew Sanford, Nathan Franks, Caleb Ball), 50.91.

Andrew Sanford, first, high jump; third, long jump.

Complete results can be found at athletic.net/TrackAndField/